top of page

בין מרתון לניהול: המסע שלי בריגה והלקחים לעסק

 

חזרתי אתמול משבוע מרתק בלטביה, שם השתתפתי במרתון ריגה. היה זה מסע מרתק כמאמן ריצה וגם כבעל עסק ש"עוזב" את העסק להתנהל לבד למשך שבוע. חוויתי את המסע הזה גם מהצד של המאמן וגם מהצד של המתחרה, והצלחתי להוציא ממנו לקחים חשובים ששיפרו את הגישה שלי גם בעולם הניהול. הנה הסיפור שלי והלקחים שלמדתי בתקווה שיעניקו גם לך כלים לדרך.


לקח ראשון - תוכנית אימונים / עסקית מסודרת - הבסיס להצלחה

הלקח הראשון והחשוב ביותר שלמדתי הוא החשיבות של תוכנית אימונים או תוכנית עסקית מסודרת. כאשר התחלנו את האימונים למרתון, היה ברור לנו שהדרך להצלחה היא תוכנית אימונים מוקפדת ומחושבת. רצים שהתמידו והקפידו על תוכנית האימונים חוו הצלחה אדירה. הם ראו איך השיפור מגיע בהדרגה והגיעו למרתון מוכנים וממוקדים.

המתאמנים קיבלו תוכנית שפירטה להם באיזה קצב לרוץ כל ק"מ, מתי לאכול ולשתות וכיצד להתנהל בכל שלב במרוץ.

הדבר נכון גם בעולם העסקים. תוכנית עסקית מסודרת היא הבסיס להצלחה. התוכנית נותנת כיוון ברור ומציבה מטרות ברורות. כאשר עובדים בהתאם לתוכנית ונצמדים לה, יש פחות מקום לטעויות ולבלבול. ההתמדה בתוכנית העסקית מאפשרת לזהות את ההתקדמות, להבין את המטרות ולתכנן את הצעדים הבאים בצורה מושכלת. ההצלחה של הרצים במרתון הראתה לי עד כמה חשוב ליישם את העקרון הזה גם בעסק.

 

לקח שני- תמיד יהיו תקלות - התמודדות עם שינויים

העקרון השני שלמדתי במהלך המסע הוא שתמיד יהיו תקלות ודברים לא ילכו בדיוק כפי שתכננו. במהלך תקופת האימונים היו רצים שנפצעו, חלק מהם הרימו ידיים ולא האמינו ביכולת שלהם להגיע לקו הזינוק בריאים ושלמים ואכן הם לא הגיעו למרוץ. מצד שני היו כאלה שנאלצו לשנות את התוכנית שלהם ולהתאים אותה למצבים חדשים בין אם מדובר בפציעה, או בין אם מדובר בלחצים במקום העבודה. מי שהתייעץ ועשה שינויי בתוכנית האימונים בהתאם להתפתחויות, הגיע לקו הזינוק וחווה מרוץ מעולה שתאם ועלה את הציפיות שלו.

כך גם בעסקים. תמיד יהיו תקלות ואתגרים בלתי צפויים. הדברים לא תמיד ילכו כפי שתכננו, וחשוב להיות מוכנים לעשות התאמות ולמצוא פתרונות יצירתיים. ראיתי איך הרצים שהצליחו לעשות התאמות ולהתגבר על הקשיים הגיעו למרוץ והצליחו לעמוד ביעדים שלהם. זה היה לקח חשוב שלקחתי גם לעולם הניהול - להיות גמיש ולהתאים את עצמך למצבים משתנים.

 

לקח שלישי- הכנה לכל תרחיש - גמישות והתאמה

הדבר השלישי שלמדתי הוא החשיבות של הכנה לכל תרחיש בתוך התחרות. בימים שלפני המרתון, התחזיות היו שיהיה גשום ביום המרוץ, אך בפועל היה יום חם מאוד. זה דרש מאיתנו לעשות התאמות מהירות יום לפני המרוץ ולהתכונן לתנאים שונים ממה שציפינו. עשינו התאמות בביגוד הריצה, בכמות האוכל והשתייה שנשתה והגדרנו צורך גדול להקשיב לגוף תוך כדי תחרות.

בעסקים, למרות שיש תוכנית מסודרת, עלינו להיות מוכנים לכך שהדברים ישתנו ולהתכונן עם חלופות. ההצלחה תלויה ביכולת שלנו להתאים את עצמנו לתנאים המשתנים ולהגיב במהירות לשינויים. כמו בריצה, גם בניהול עסק חשוב להיות מוכנים לכל תרחיש ולהיות גמישים מספיק כדי לבצע שינויים בזמן אמת. המשמעות של זה היא לפעמים הצורך לפטר עובדים ולצמצם עלויות או נהפוך הוא, דווקא בתקופות שלא תכננו, לעשות השקעות, בשיווק למשל.


לקח רביעי - צוות אמין ותומך - הביטחון להצלחה

הלקח האחרון שלמדתי הוא החשיבות של צוות אמין ותומך. בעסק שלי יש לי מאמנים עסקיים שאני סומך עליהם לחלוטין, וזה אפשר לי לנסוע למרתון בראש שקט, בידיעה שהעסק בידיים טובות.

גם בריצה, המתאמנים שלי ידעו שיש להם שותפים לדרך שמלווים אותם ולא עוזבים אותם, וזה נתן להם את הביטחון להצלחה. בתחילת המסע חילקתי את הרצים לזוגות, כך שלכל רץ היה בן זוג שהיה מען חבר תומך לאימונים, לקצב הריצה להתרוממות ממשבר ועוד. הצוות התומך הוא זה שמספק את התמיכה הנדרשת ומעניק תחושת ביטחון ונחישות.

בסיכומו של דבר, המסע שלי למרתון ריגה היה חוויה מעצימה ומלמדת. למדתי שהצלחה, בין אם בריצה ובין אם בניהול עסק, מבוססת על תוכנית מסודרת, גמישות והתאמה לשינויים, הכנה לתרחישים משתנים וצוות אמין ותומך. העקרונות הללו הם מה שעושים את ההבדל ויוצרים את ההצלחה, ואני משתדל ליישם אותם בכל יום בעסק שלי.


מרתון


Comentários


bottom of page